آشنایی با ۱۰ مکان دیدنی میامی

شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است. میامی جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و انگور شیرین از شهرستان است. روستاهای این شهرستان نیز به دلیل تنع قومی و آداب و رسوم محلی نیز از مناطق نمونه گردشگری میامی محسوب می‌شوند.
قبل از سفر به شهر میامی با خواندن این مطلب، که به معرفی چند مورد از جاذبه‌های گردشگری میامی می‌پردازد، با ما همراه باشید. ضمنا برای مشاهده سایر دیدنی های سمنان می توانید به راهنمای سفر توریستگاه مراجعه نمایید.


۱- کاروانسرای میامی

این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است. این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته شده است. ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه های سنگی حجاری نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد است. کاروانسرای میامی با زیربنای ۵۲۵۰ متر مربع به شماره ۱۷۱۸ در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر محل موزه مردم شناسی شهرستان میامی است.


۲- مسجد جامع فرومد

مسجد جامع فرومد یکی از بناهای تاریخی است که در شهر میامی قرار گرفته و طبق نظر کارشناسان زمان ساخت آن متعلق به دوره خوارزمشاهیان است. این مسجد در زمان قیام‌های سربداران از نظر سیاسی نقش مهمی داشت و قیام‌های آبادی فرومد و آبادی‌های نزدیک تقریباً از این مسجد آغاز شده است. آرامگاه ابن یمین فرومدی، شاعر قرن هشتم هجری، هم در این مسجد قرار دارد. مسجد جامع فرومد از مسجد‌های دو ایوانی است که با نقش‌های اسلیمی تزیین شده‌. متأسفانه شبستان این مسجد تخریب شده و فقط قسمت‌های مختصری از آن باقی‌مانده است.


۳- روستای ابراهیم آباد

روستای ابراهیم آباد در ۱۰ کیلومتری شرق میامی با جمعیتی بالغ بر یک هزار نفر قرار دارد. این روستا یکی از زیباترین روستاهای شهرستان میامی محسوب می‌شود که بر خرابه‌های شهر تاریخی زیدر با قدمت ۵۰۰ ساله، بنا شده است. مردم این روستا آیین‌های سنتی و آداب و رسوم خود را حفظ کرده‌اند و غذاهای محلی همچون جوشبره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش ترش و آش کما را طبخ می‌کنند. معماری خانه‌های روستا از سبک خاصی پیروی می‌کند و از مصالح بومی و سنتی ساخته می‌شوند.


۴- آبشار نام نیک

این آبشار، در روستای نردین از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود قرار دارند و از جمله جاذبه های طبیعی ارزشمند این روستا محسوب می شوند. آبشار زیبای «نام نیک» هر ساله عده زیادی گردشگر را به سوی خود جذب می کند. آبشار نام نیک از کوه‌های بلند منطقه سر چشمه گرفته است و در قسمت شمال غربی روستا واقع شده که برای بازدید از آن باید از داخل روستا عبور کرده و حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پیاده روی کرد


۵- عمارت تاریخی آقایان

عمارت تاریخی آقایان، در شهرستان میامی و در استان سمنان قرار دارد. معماری این بنا، شباهت زیادی به عمارت عالی قاپو اصفهان دارد اما کاخ عمارت عالی‌قاپو دارای تزئینات بیشتری است. در نزدیکی عمارت تاریخی آقایان، کاروانسرای عباس‌آباد قرارگرفته است که یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین کاروانسراهای استان سمنان محسوب می‌شود. عمارت آقایان، در دوطبقه ساخته‌شده و دارای سه اتاق، با سقف‌های قوس‌دار است. سقف این بنا از چوب ساخته‌شده و ناودان‌های آن نیز چوبی می‌باشند. بادگیر کوچک عمارت تاریخی آقایان، به زیبایی آن افزوده است. در زیر این بنا، آب‌انباری تاریخی قرارگرفته که باعث جذب بیشتر گردشگران به عمارت آقایان شده است.


۶- قلعه میامی

قلعه میامی که در حال حاضر خرابه‌ای از آن باقی مانده است، در جنوب میامی قرار دارد. براساس گفته‌های مردم محلی این قلعه در گذشه مرکز میامی بوده و توسط حمله مغول ویران شده است. قلعه اراکی چهار برجی نیز در بالای کوه میامی قرار دارد، که دروازه آن را از آجر ساخته‌­اند و یک آب‌انبار بزرگ در میان آن واقع شده است. در مقابل این قلعه که نزدیک به یکی از قله‌ها است، آثار حدود دویست خانه دیده می‌شود. همه راه‌های دسترسی به این قلعه و کوه میامی بسته شده است.


۷- آرامگاه شیخ حسن جوری

آرامگاه شیخ حسن جوری یکی از رهبران روحانی قیام سربداران در قرن هشتم در شهرستان میامی و در ۱۵۰ کیلومتری شرق شهر شاهرود، در روستای فیروزآباد سفلی حوالی روستای فرومد واقع شده است. این آرامگاه دارای گنبدی مدور است و متشکل از یک اتاق ۴ در ۳ است که از خشت خام ساخته شده‌ است.


۸- آرامگاه ابن یمین فرومدی

آرامگاه ابن یمین فرومدی متخلص به ابن یمین یکی از شاعران بزرگ قرن هشتم در وسط روستای فرومد قرار دارد. بافت ساختمان با بافت روستا تفاوت بسیار دارد. این آرامگاه ۶ گوش است. سنگ قبر این شاعر بزرگ پارسی نیز ۶ ضلع کوچک دارد.


۹- دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش

جنگل‌های کالپوش و دیم‌زارهای منطقه کالپوش در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود در حوزه استحفاظی استان سمنان و آبریز شمالی کشور (حوزه آبریز سد گلستان) واقع‌اند. این منطقه از نظر اقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمار می‌آید. از نظر پوشش گیاهی، همان‌طور که از نام منطقه هم برمی‌آید غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن‌برگ خزری هستند و چون بخشی از جنگل‌های منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می‌شود.


۱۰- جنگل دشت شاد

جنگلهای کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه جزء شهرستان شاهرود و در منطقه کالپوش قرار دارد. این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار میرود. در واقع منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی دیم زار که با کشت گونه های گیاهی مشخص می شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخوردار شود .اما دو مورد از گیاهان منطقه ، یعنی شقایق و گلهای آفتابگردان به طور ویژه ای به عنوان امتیاز گردشگری در آمده اند.

محمد آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

۲۹۸ فرصت شغلی برای مددجویان کمیته امداد میامی ایجاد شد

ج فروردین ۸ , ۱۳۹۹
محمد مهدی اصغری در گفتگو با خبرنگار میامی نیوز با بیان اینکه مبلغ تسهیلات اشتغالزایی ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال بوده است، افزود: ۱۰۸ طرح با اعتباری بالغ بر ۴۳ میلیارد ریال پارسال از محل تبصره ۱۶ برای ایجاد اشتغال مددجویان به کمیته امداد میامی تخصیص یافت.رئیس کمیته امداد امام […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP