ابن یمین فرومدی

به گزارش میامی نیوز،میامی یکی از شهرستانهای استان سمنان با قدمت تاریخی است که جاذبه های گردشگری فراوانی را درخود جای داده است.

جاذبه های شهرمیامی،فرومد،کالپوش،سرحدات از جمله کلاچون،سنگ شیر،امامزاداگان،سد کالپوش،مسجد تاریخی فرومد،ابن یمنی فریومدی،شیخ حسن جوری و…ازمهم ترین جاذبه های شهرستان میامی میباشد.

آرامگاه ابن یمین فریومدی،یکی از اماکنی است که سالیانه مسافران فراوانی را به سوی خود کشانده وجایگاه اهالی فرهنگ وهنر شده است.

آن کس که نداند و نداند که نداند، در  جهل  مرکب،    ابدالدهر   بماند؛ آن کس که نداند و بداند که نداند، لنگان  خرک خویش به  منزل برساند؛ آن کس که بداند و نداند که بداند، بیدارش  نمایید که  بس  خفته  نماند؛ آن کس که بداند و بداند که بداند، اسب شرف ازگنبد گردون بجهاند این شعر را شاید بارها از پدربزرگ هایمان شنیده باشیم اما برای دیدار از مقبره شاعرش باید به فرومد میامی مسافرکرد آن هم ۴۵کیلومتری محور میامی-سبزوار. روستایی خشک اما زیبا که مقبره ابن یمین در میانه اش مانند نگینی در انگشتر می ماند.

درباره ابن یمین آمده است: امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدّین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی، مشهور و متخلص به – ابن یمین-  یکی از شاعران ایران در قرن هشتم هجری‌است و در قریه ایی در سبزوار خراسان به دنیا آمد.  پدرش ترک‌نژاد بود و به روزگار سلطان محمد خدابنده در روستای فریومد ملکی خرید و در آن‌جا ساکن گشت.

پدرش او را آموزش داد و از جوانی در شمار شاعران و منشیان عهد خویش درآمد؛ و مقام استیفا یافت و «مستوفی» خوانده شد و چون مانند پدر متصدی تحریر طغرا در آغاز حکم‌ها بود به «طغرایی» نیز مشهور گشت. قطعه‌های ابن‌یمین به سبب اشتمال بر اندرز و طعن و طنز رواج و شهرت بسیار یافت و بر زبان شعردوستان جاری گشت و از این بابت میان شاعران معاصر خود منفرد شد. در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی توانا بود.

ابن یمین شاهد کشاکش‌های پی‌درپی امیران خراسان در عهد فترت میان ایلخانان و حمله تیمور بود و گاه در این کشمکش‌ها و جنگ‌ها نیز حضور داشت. در واقعه‌ای که در سوم مرداد ماه ۷۲۱ – سیزدهم صفر سال ۷۴۳ هجری- میان ملک معزالدّین حسین کرت با خواجه وجیه‌الدّین مسعود سربداری در زاوه اتفاق افتاد و به شکست و فرار خواجه وجیه‌الدین مسعود انجامید؛ دیوان ابن‌یمین در ضمن غارت بنگاه امیر به یغما رفت و بنا به گفتهٔ خواندمیر خود شاعر نیز در این جنگ، به دست لشکر هرات گرفتار گشت، چون او را پیش ملک بردند، منظور نظر تربیت گردانید و بنابر آن‌که دیوان ابن‌یمین در آن مصاف تلف گشته بود، قطعه‌ای در آن باب گفت. اما تلاش برای یافتن دیوان او مؤثر نیفتاد و شاعر ناگزیر شد با گردآوردن شعرهای پراگنده خویش از اینجا و آنجا و افزودن اشعاری که پس از واقعه مذکور ساخته بود، دیوانی جدید ترتیب دهد

دیوان جدید او که اکنون در دست است، با مقدمه‌ای که شاعر در آن نوشته، در سال ۷۳۲ – ۷۵۴ هجری – فراهم آمده و از قصیده، غزل، ترکیب‌بند، قطعه و رباعی، مجموعاً در حدود ۱۵ هزار بیت دارد. سخن او روان و منسجم و خالی از تکلف و علم‌فروشی و به تمام معنی دنباله سبک خراسانی‌است.

رضا مهديان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

دانش ایرانی رتبه هفدهم جهان/ پیشرفت به برکت خون شهدا حاصل می‌شود

ش اسفند ۲۱ , ۱۳۹۵
به گزارش خبرنگار میامی نیوز،  محمدحسین صفارهرندی ظهر یکشنبه در آیین یادواره شهدای میامی به میزبانی حسینیه اعظم این شهر ضمن بیان اینکه قرار گرفتن ایران در مرکز ثبات و امنیت منطقه به علت زیستن در مکتب شهدا است، ابراز داشت: ایران نه‌تنها در عرصه جنگ و شهادت بلکه در […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP