چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷
331 بازدید
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۶:۴۱

ابن یمین فرومدی

میامی نیوز-شهرستان میامی از دیرباز مهد بزرگان علم، فلسفه، دین و عارفان بوده و تا امروز نام شیخ حسن جوری،ابن یمین فرومدی،آیت الله مومنی،موسوی،احمدی، و...بر تارک آسمان این دیار می درخشد.

به گزارش میامی نیوز،میامی یکی از شهرستانهای استان سمنان با قدمت تاریخی است که جاذبه های گردشگری فراوانی را درخود جای داده است.

جاذبه های شهرمیامی،فرومد،کالپوش،سرحدات از جمله کلاچون،سنگ شیر،امامزاداگان،سد کالپوش،مسجد تاریخی فرومد،ابن یمنی فریومدی،شیخ حسن جوری و…ازمهم ترین جاذبه های شهرستان میامی میباشد.

آرامگاه ابن یمین فریومدی،یکی از اماکنی است که سالیانه مسافران فراوانی را به سوی خود کشانده وجایگاه اهالی فرهنگ وهنر شده است.

آن کس که نداند و نداند که نداند، در  جهل  مرکب،    ابدالدهر   بماند؛ آن کس که نداند و بداند که نداند، لنگان  خرک خویش به  منزل برساند؛ آن کس که بداند و نداند که بداند، بیدارش  نمایید که  بس  خفته  نماند؛ آن کس که بداند و بداند که بداند، اسب شرف ازگنبد گردون بجهاند این شعر را شاید بارها از پدربزرگ هایمان شنیده باشیم اما برای دیدار از مقبره شاعرش باید به فرومد میامی مسافرکرد آن هم ۴۵کیلومتری محور میامی-سبزوار. روستایی خشک اما زیبا که مقبره ابن یمین در میانه اش مانند نگینی در انگشتر می ماند.

درباره ابن یمین آمده است: امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدّین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی، مشهور و متخلص به – ابن یمین-  یکی از شاعران ایران در قرن هشتم هجری‌است و در قریه ایی در سبزوار خراسان به دنیا آمد.  پدرش ترک‌نژاد بود و به روزگار سلطان محمد خدابنده در روستای فریومد ملکی خرید و در آن‌جا ساکن گشت.

پدرش او را آموزش داد و از جوانی در شمار شاعران و منشیان عهد خویش درآمد؛ و مقام استیفا یافت و «مستوفی» خوانده شد و چون مانند پدر متصدی تحریر طغرا در آغاز حکم‌ها بود به «طغرایی» نیز مشهور گشت. قطعه‌های ابن‌یمین به سبب اشتمال بر اندرز و طعن و طنز رواج و شهرت بسیار یافت و بر زبان شعردوستان جاری گشت و از این بابت میان شاعران معاصر خود منفرد شد. در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی توانا بود.

ابن یمین شاهد کشاکش‌های پی‌درپی امیران خراسان در عهد فترت میان ایلخانان و حمله تیمور بود و گاه در این کشمکش‌ها و جنگ‌ها نیز حضور داشت. در واقعه‌ای که در سوم مرداد ماه ۷۲۱ – سیزدهم صفر سال ۷۴۳ هجری- میان ملک معزالدّین حسین کرت با خواجه وجیه‌الدّین مسعود سربداری در زاوه اتفاق افتاد و به شکست و فرار خواجه وجیه‌الدین مسعود انجامید؛ دیوان ابن‌یمین در ضمن غارت بنگاه امیر به یغما رفت و بنا به گفتهٔ خواندمیر خود شاعر نیز در این جنگ، به دست لشکر هرات گرفتار گشت، چون او را پیش ملک بردند، منظور نظر تربیت گردانید و بنابر آن‌که دیوان ابن‌یمین در آن مصاف تلف گشته بود، قطعه‌ای در آن باب گفت. اما تلاش برای یافتن دیوان او مؤثر نیفتاد و شاعر ناگزیر شد با گردآوردن شعرهای پراگنده خویش از اینجا و آنجا و افزودن اشعاری که پس از واقعه مذکور ساخته بود، دیوانی جدید ترتیب دهد

دیوان جدید او که اکنون در دست است، با مقدمه‌ای که شاعر در آن نوشته، در سال ۷۳۲ – ۷۵۴ هجری – فراهم آمده و از قصیده، غزل، ترکیب‌بند، قطعه و رباعی، مجموعاً در حدود ۱۵ هزار بیت دارد. سخن او روان و منسجم و خالی از تکلف و علم‌فروشی و به تمام معنی دنباله سبک خراسانی‌است.

مهر

خبربعدی میامی نیوز اخبار  , اسلایدر  , بخش مرکزی  , بخش مرکزی  , جاذبه ها  , فرهنگی وهنری  , يادداشت

به گزارش میامی نیوز،به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میامی ، امیرحسام رحیمی گفت : این برنامه با هدف ارتقای سطح فیلم سازی در شهرستان برگزار شد که برای اولین بار درسطح شهرستان میامی برگزار می...

مطالب مرتبط

به گزارش میامی نیوز،به استناد سازمان اوقاف و امور خیریه، ۳۳ تن از پیامبران دارای آرامگاه منتسب در ایران هستند که در ۱۵ استان؛ به تفکیک در استان‌های اصفهان و سمنان پنج تن، در قزوین چهار تن، در آذربایجان شرقی...
به گزارش میامی نیوز،مجموعه کاروانسراهای میاندشت در فاصله 45 کیلومتری شرق میامی قرار دارد و شامل سه کاروانسرا است، یکی در دورۀ صفوی و دو کاروانسرای دیگر در دورۀ قاجار ساخته شده است. این مجموعه با دارا بودن مساحتی بالغ بر 22...