سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷
»   اخبار, جاذبه ها  »   احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی
179 بازدید
۳۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۴۹

سرپرست میراث فرهنگی میامی خبر داد

احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن یمین فرومدی در این شهرستان در حال انجام است.

به گزارش میامی نیوز، سیدمحمدصادق رضویان صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: کار احیا و بهسازی فضای سبز آرامگاه ابن یمین فرومدی در شهرستان میامی در حال انجام است.

وی افزود: پس از تعویض خاک و انجام نمونه‌برداری از خاک و اجرای سیستم آبیاری، کار کاشت بیش از ۳ هزار گل و درختچه تزیینی در آرامگاه ابن یمین فرومدی در حال انجام است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی با بیان اینکه احیای فضای سبز این مجموعه در حال حاضر حدود ۸۰ درصد پیشرفت دارد، گفت: کار نورپردازی این مجموعه تاریخی نیز در دست اجراست.

رضویان ادامه داد: این آرامگاه در روستای فرومد و در جوار مسجد جامع تاریخی فرومد در شهرستان میامی واقع شده است و در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت بود؛ اما بعدها ساختمانی قابل‌توجه به شکل ۶ گوشه بنا شد.

وی بیان کرد: سنگ‌قبر دارای ۶ ضلع کوچک است و بر روی آن مطالبی در رابطه با ابن یمین فرومدی نوشته شده است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی افزود: آرامگاه ابن یمین سرخ‌فام است و برخی آن را سمبل کلاه سربداران و گروه دیگر آن را به‌صورت گلی در حال شکفته شدن می‌دانند.

امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی مشهور و متخلص به «ابن یمین»، یکی از شاعران بزرگ ایران در سده هشتم هجری قمری است.

پدرش ترک‌نژاد بود و در زمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) در روستای فریومد زمینی خرید و در آنجا ساکن شد.

قطعه‌های ابن یمین به سبب برخورداری از اندرز، طعن و طنز رواج و شهرت دارد، این شاعر بزرگ در قصیده‌سرایی و مثنوی‌پردازی نیز توانا بود.

آرامگاه ابن یمین در انتهای روستای فرومد قرار دارد؛ روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی‌الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است.

فارس

خبربعدی میامی نیوز اخبار  , جاذبه ها

میامی نیوز  - رئیس حفاظت محیط‌زیست میامی از کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی پاسگاه محیط‌بانی بخش کالپوش خبر داد و گفت: برای ساخت این پاسگاه ۲۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز است. علی رسول آبادی در گفتگو با خبرنگار میامی نیوز ، ضمن...

مطالب مرتبط

به گزارش خبرنگار میامی نیوز، محمدصادق رضویان صبح پنج‌شنبه در دیدار فعالان حوزه گردشگری میامی به میزبانی اداره میراث فرهنگی این شهرستان، ضمن بیان اینکه بازگشت رونق به میامی و ایجاد فضای کسب‌وکار مفید در کنار صبغه تاریخی میامی یکی...
سیدمحمدصادق رضویان در گفت و گو با خبرنگار میامی نیوز ابراز داشت: ازآغازسفرهای نوروزی تاپایان تعطیلات نوروزی بیشترین بازدیدمسافران از مجموعه کاروانسرای میاندشت ،آرامگاه ابن یمین فرومدی ،مسجدجامع فرومدو بافت قدیمی میامی بوده است. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و...
سیدصادق رضویان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار میامی نیوز افزود: بیشترین بازدیدمسافران ازکاروانسرای میاندشت،مسجدجامع وابن یمین فرومد و بافت قدیمی شهرمیامی بوده است. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میامی از اقامت 10 هزارو 700 مسافر...
به گزارش میامی نیوز،به نقل از روابط عمومی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، محمد صادق رضویان ضمن اشاره به آغاز مرمت و احیاء محوطه آرامگاه ابن یمین فرومدی در میامی افزود: در این مرحله از مرمت، کار احیاء محوطه و...