شنبه, ۰۲ تیر ۱۳۹۷
»   اخبار  »   برداشت غیرمجاز ۱۲۲ بهره‌بردار از سدکالپوش/ کاهش جدی منابع آبی
259 بازدید
۲۴ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۰۴

استاندار سمنان:

برداشت غیرمجاز ۱۲۲ بهره‌بردار از سدکالپوش/ کاهش جدی منابع آبی

میامی نیوز:استاندار سمنان با اشاره به روند برداشت‌های غیرمجاز و آثار سوء آن در کاهش منابع آبی به‌خصوص در شرق استان، گفت: امروز ۱۲۲بهره‌بردار از سدکالپوش میامی به‌صورت غیرمجاز استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری میامی نیوز به نقل ازمهر، محمدرضا خباز شامگاه یکشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آبی استان سمنان به میزبانی سالن غدیر استانداری، با اشاره به برداشت غیر مجاز از آب سد کالپوش میامی در شرق این استان، ابراز داشت: آب این سد برای مصرف شرب روستاهای اطراف این سد و شهرستان های شاهرود و میامی پیش بینی شده و در صورت مازاد نیز به بخش صنعت اختصاص خواهد یافت اما باید با برداشت و مصارف غیر مجاز برخورد کرد.

وی افزود: هیچ کس حق ندارد از این آب برای بخش کشاورزی استفاده کند و باید با متخلفان برخود قانونی صورت گیرد در این امر نیز بارها تذکر داده شده و ما باید به انتقاد شدید از عدم برخورد مسئولان امر در این بین اشاره کنیم که متاسفانه در برابر این سوء برداشت ها سکوت کرده اند البته باید تاکید کرد که خواسته مردم روستاهای اطراف برای تامین آب منطقی و به جا است ولی نباید از این آب به صورت غیر اصولی استفاده کرد.

سیلاب های روان نیاز بخش کشاورزی را رفع می کنند

رئیس شورای حفاظت از منابع آبی استان سمنان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن هشدار جدی درباره کاهش منابع آبی استان، گفت: امروز ۹ میلیون متر مکعب تنها سیلاب سطحی در استان سمنان وجود دارد که با مهار این میزان می توان بهره برداری قابل توجهی در بخش کشاورزی صورت داد.

خباز با بیان اینکه باید تمام تلاش خود را برای مهار این آب ها و تامین آب استان به کار گیریم ضمن این که کشاورزان باید به سمت اجرای الگوی کشت جدید و جلوگیری از هدر رفت آب تشویق شوند، ابراز داشت: هزینه به کار گیری و مهار سیلاب ها قطعا کمتر از احداث سدها است لذا باید به این مقوله عنایت ویژه داشت.

وی افزود: امروز باید به راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای حفظ منابع آبی عنایت ویژه ای داشت که در این بین آبرسانی موقت، حفظ سیلاب ها در زمره اقدامات کوتاه مدت، حفظ چاه ها و مجتمع های آبی طرح های میان مدت و انتقال آب از جایی به جای دیگر در زمره راهکارهای بلند مدت و هزینه بری هستند که امروز در وهله سوم قرار دارند.

استاندار سمنان در پایان، گفت: در بحث تأمین آب چه در مقوله صنعت و چه در امر شرب، باید گفت این امر به تنهایی از دست دولتمردان ساخته نیست لیکن باید هم افزایی و همراهی مردم در همه بخش ها و دستگاه های اجرایی مرتبط صورت پذیرد.

مهر

خبربعدی میامی نیوز اخبار

میامی نیوز- سرپرست آب و فاضلاب روستایی شهرستان میامی در حین بازدید از پروژه خط انتقال آب محمد آباد، گزارشی از مراحل اجرای این پروژه و سایر پروژه های آب شرب روستاهای شهرستان ارائه کرد. مسلم فدائی با بیان اینکه پروژه...

مطالب مرتبط