شنبه, ۰۲ تیر ۱۳۹۷
407 بازدید
۱۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۲۱

بقعه دانیال پیامبر (علیه السلام)درشهرستان میامی

به گزارش میامی نیوز،به استناد سازمان اوقاف و امور خیریه، ۳۳ تن از پیامبران دارای آرامگاه منتسب در ایران هستند که در ۱۵ استان؛ به تفکیک در استان‌های اصفهان و سمنان پنج تن، در قزوین چهار تن، در آذربایجان شرقی سه تن، در فارس، گلستان، همدان، خوزستان و مازندران هر کدام دو تن و در تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، زنجان، لرستان و مرکزی هر کدام یک پیامبر مدفون می‌باشند .

در بین مردم شهرت دارد که قبردانیال پیامبراست.
قبر دانیال را در دو جای دیگر گفته اند:
۱ـ طبق تاریخ صحیح مرقد حضرت دانیال نبی (علیه السلام) در شهر شوش استان خوزستان می باشد.
۲ ـ در فراز کوه دهستان حاج آباد قزوین که در کتاب نقل سرزمین قزوین ص ۱۳۲ آمده است.

آرامگاه دانیال پیامبر(علیه السلام) در شهرستان میامی، منطقه کالپوش، روستای سوداغلن، کنار روستای حسین آبادواقع شده است ولی بنی اسدی در کتاب خود قبر او را در روستای باغچه میامی می آورد.

این آرامگاه در بالای کوهی سرسبز بادرختان بلند و با توجه به قرار گرفتن درکنار دشت شقایق و دشت شاد همواره مورد توجه گردشگران قراردارد.

استان سمنان ـ شهرستان شاهرود میامی –بخش کالپوشـ دهستان رضوان ـ روستای نام نیک روستای سوداغلن

دانیال نبی (ع)

دانیال نبی از قبیله یهودا و تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می گردد.دانیال بعد از فتح بابل به دست کورش، به شوش مهاجرت و در سن ۸۳ سالگی در شهر شوش از دنیا رفت. بعد از مومیایی کردن پیکرش، او را در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور)  به خاک سپردند.

امروز  زائران و گردشگران بی شماری برای بازدیداز مقبره ایشان به شهر شوش سفر می کنند.

خدا قاضی من است

دانیال در زبان عبری به معنای ” خدا قاضی من است”می باشد. او که پیامبر بنی اسرائیل است همانند پیامبران قبل و بعد از خود زندگی پر فراز و نشیبی را می گذراند.در سن ۱۲ سالگی وقتی لشکریان بابل به سرزمین بیت المقدس حمله می کنند، دانیال را به دربار بخت النصر پادشاه بابل به اسارت بردند.

دانیال به همراه سه تن از دوستانش برای خدمت رسانی به پادشاه بابل انتخاب می شوند. در آنجا دانیال خواب بخت النصر را به درستی تعبیر می کند و در بابل به مقام و درجه می رسد. پیشگویی ها و تعبیرات او به حقیقت میپیوندند. دانیال راجع به پیشامدهای آخرالزمان نیز تعبیراتی داشت که به وقوع خواهد پیوست.

نجات دانیال از لانه شیرها

بعد از غلبه پارسها بر بابل، امپراتور یعنی داریوش ماد، با دیدن درایت و توانمندی دانیال نبی، اداره امور مملکت را به دست او سپرد. با این تصمیم پادشاه ,دیگر درباریان به خاطر حسادتشان به وی، قصد ضربه زدن و برکناری دانیال را کردند و از اعتقادات او برای این نیت خود استفاده کردند.

از پادشاه حکمی گرفتند که اگر کسی در مدت  ۳۰روز خواسته های خود را از کسی جز پادشاه طلب کند یعنی خدایی را عبادت کرد,در چاه شیران انداخته شود. اما دانیال مثل هرروز نمازهای روزانه یهودی را به سمت اورشلیم به جا می آورد.

به خاطر آوردن نام خدای یکتا و درخواست به درگاهش او را به چاه شیران انداختند. البته پادشاه با این حرکت بسیار مخالف بود و برای دانیال آرزوی نجات کرد. به امر خدا شیران کاری به نبی نداشتند و فردای آن روز دانیال سالم از لانه شیرها خارج شد و دشمنانش به چاه انداخته شدند و شیرها آنها را نابود کردند.

پایان زندگی دانیال نبی

زمان زندگی و فوت دانیال نبی دقیق مشخص نیست. اما حدس و گمان هایی که در این باره وجود دارند حکایت از این دارند که او تا سال سوم زندگی کوروش هخامنشی زنده بود اما با این تفاسیر او در آن زمان مردی ۱۰۰ ساله بوده چرا که او در زمان سقوط بابل یک نوجوان بوده.

اما روایتی که بیشتر به آن استناد میشود این است که او و گروهی از یهودیان به ایران می آیند و در شهر شوش ساکن می شوند.

دانیال در همین شهر در حدود ۸۵سالگی از دنیا رخت بر می بندد و در همانجا به خاک سپرده می شود.آرامگاه دانیال نبی، در شرق رودخانه شاپور قرار گرفت. و امروز زیارتگاهی معتبر برای مسافران است.

البته در مورد محل دفن او هم نظرات مختلفی وجود دارد,عده ای از تاریخ شناسان معتقدند که در مکانهای دیگری به جز شوش(ایران) یعنی در عراق، بابل، مصر و سمرقند به خاک سپرده شده است.

بعضی نوشته‌ها ادعا می‌کنند که تیمورلنگ بقایای دانیال را از شوش به سمرقند آورد.
کتاب دانیال نبی

“کتاب دانیال” در ۱۲ فصل شامل خاطرات، رویاها، خوابهای دانیال نبی و به زبان عبری است. نکته جالب توجه در این کتاب اشاره به ظهور منجی آخرالزمان است.

شناسایی پیکره دانیال نبی توسط امیرالمومنین(ع)

آخرین جنگ بین سپاه اسلام و ایرانیان درسال ۱۶ هجری قمری در گرفت. فرمانده سپاه اسلام بعد از بازگشت جسد مومیایی شده ای را می بیند و از مردم راجع به آن سوال می کند آنها پاسخ می دهند که هر وقت به باران احتیاج داشته باشیم، جسد را بیرون می آوریم و آسمان شروع به باریدن می کند تا زمانی که جسد را به داخل برگردانیم. او وجود این جسد مومیایی را به خلیفه زمان گزارش می دهد.

او نیز نزد امیرالمومنین(ع) می رود و برای ایشان توضیح میدهد. علی(ع) می فرمایند: این جسد برادرم حضرت دانیال می باشد و امر می فرماید که او را  غسل و کفن کنند و رو به قبله دفن نمایند.

دانیال نبی بعد از پیامبر اسلام تنها پیامبری است که  رو به قبله مسلمین یعنی مکه دفن شده اند.

جایگاه دانیال نبی در میان شیعیان

شیعیان معتقدند که دانیال یکی از چهار پیامبر همراه حضرت مهدی(عج)، در زمان ظهور ایشان است.نکته ای که در این مورد قابل توجه است این است که در قرآن نامی از دانیال نبی به عنوان پیامبر شیعیان ذکر نشده است اما بیشتر مسلمانان او را به عنوان یکی از پیامبران در اسلام قبول دارند چرا که نام او در احادیث و روایات مربوط به پیامبران آمده است.همچنین اینکه نام دانیال نبی به عنوان یکی از پیامبران در نسخه‌های کتاب قصص الانبیا ذکر شده است.

 

خبربعدی میامی نیوز اخبار  , اسلایدر  , ایران و جهان  , بخش کالپوش  , بخش کالپوش  , جاذبه ها  , طبیعت  , عکس وفیلم ارسالی شما  , فرهنگی وهنری  , معرفی شهرستان

میامی نیوز- سرپرست آب و فاضلاب روستایی شهرستان میامی در حین بازدید از پروژه خط انتقال آب محمد آباد، گزارشی از مراحل اجرای این پروژه و سایر پروژه های آب شرب روستاهای شهرستان ارائه کرد. مسلم فدائی با بیان اینکه پروژه...

مطالب مرتبط

به گزارش میامی نیوز،مجموعه کاروانسراهای میاندشت در فاصله 45 کیلومتری شرق میامی قرار دارد و شامل سه کاروانسرا است، یکی در دورۀ صفوی و دو کاروانسرای دیگر در دورۀ قاجار ساخته شده است. این مجموعه با دارا بودن مساحتی بالغ بر 22...
به گزارش میامی نیوز،میامی یکی از شهرستانهای استان سمنان با قدمت تاریخی است که جاذبه های گردشگری فراوانی را درخود جای داده است. جاذبه های شهرمیامی،فرومد،کالپوش،سرحدات از جمله کلاچون،سنگ شیر،امامزاداگان،سد کالپوش،مسجد تاریخی فرومد،ابن یمنی فریومدی،شیخ حسن جوری و...ازمهم ترین جاذبه های...