بندخاکی کال «الحد» منطقه پل ابریشم میامی آبگیری شد

میامی نیوز -رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میامی گفت: بدنبال بارندگی های چند روز گذشته ، آبگیری بند خاکی کال «الحد» منطقه پل ابریشم این شهرستان تکمیل و سرریز شد.

محمد علی رضایی در گفت وگو با خبرنگار میامی نیوز افزود: گنجایش این بند خاکی ۹۰ هزار متر مکعب است که ظرفیت آن در اثر بارندگی های بهاری تکمیل شده است.

وی گفت : تقویت آب‌های زیر زمینی، مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک هدف ساخت این بند محسوب می شود.

رضایی ادامه داد : کشاورزان و دامداران روستاهای پل ابریشم مانند محمدآباد و حسین آباد و چاه شیرین از منابع آبی آن بهره مند می شوند، ضمن این که وجود چنین مخازن آبی در تلطیف آب و هوای منطقه نیز تاثیر مطلوبی دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی افزود: بند خاکی کال الحد در منطقه پل ابریشم با ارتفاع مفید ۸۰/۹ متر،  ۹۰ هزار متر مکعب حجم مخزن ،۴۵۰ متر مکعب حجم سنگ ملات ،۲۲هزار متر مکعب حجم عملیات خاکی طراحی شده است.

وی تصریح کرد : مردم منطقه پل ابریشم برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه بند خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.

رضایی افزود: بارش های شدید در شهرستان بویژه در منطقه پل ابریشم موجب آبگیری بند خاکی الحد وافزایش آب سفره های زیر زمینی و تقویت چاه های کشاورزی پائین دست می شود.

 بندهای خاکی می تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی و جلو گیری از خسارت در پائین دست شود .

عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۷ آغاز شد و حوضه آبریز آن مساحتی بیش از ۶۵۰ هکتار است .

عملیات آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی است که اجرای آنها مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است.

مساحت اراضی ملی شهرستان میامی ۸۳۰هزار هکتار است .

محمد آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

بافت تاریخی میامی مرمت می‌شود

ج خرداد ۲ , ۱۳۹۹
میامی نیوز-مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: بافت تاریخی میامی مرمت می شود. مهدی جمال روز پنجشنبه به رسانه ها اعلام کرد : در راستای حفاظت از آثار ارزشمند و بافت تاریخی، مرمت و احیای بافت میامی در دستور کار قرار گرفته است. جمال افزود: در این مرحله از […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP