بند خاکی بکران میامی سرریز شد

میامی نیوز-رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی گفت: بدنبال بارندگی های چند روز گذشته ،ظرفیت آب بند خاکی بکران بخش مرکزی این شهرستان تکمیل و سرریز شد.

محمد علی رضایی در گفت و گو با خبرنگار میامی نیوزافزود : گنجایش این بند خاکی ۳۱ هزار متر مکعب است که ظرفیت آن در اثر بارندگی های بهاری تکمیل شده است. 

وی گفت : تقویت آب‌های زیر زمینی، مهار سیلاب های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک هدف ساخت این بند محسوب می شود.

رضایی ادامه داد : کشاورزان و دامداران روستاهای کلاته های شرقی از منابع آبی آن بهره مند می شوند ، ضمن این که وجود چنین مخازن آبی در آب و هوای منطقه نیز تاثیر مطلوبی دارد. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میامی افزود: بند خاکی بکران با ارتفاع مفید ۱۰ متر ،۲۵۸ هزار متر مکعب حجم مخزن ،۶۳۵ متر مکعب حجم سنگ ملات ،۲۷ متر مکعب حجم عملیات خاکبرداری طراحی شده است. 

وی تصریح کرد : مردم منطقه کلاته های شرقی برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه بند خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند. 

رضایی افزود: بارش های شدید در شهرستان بویژه در بخش مرکزی سبب افزایش و بالا آمدن آب اطراف بند های خاکی شده است. 

بندهای خاکی می تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی است. 

عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۷ آغاز شد و حوضه آبریز آن مساحتی بیش از ۱۳ هزار هکتار است .

عملیات آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی است که اجرای آنها مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در  حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است. 

مساحت اراضی ملی شهرستان میامی  ۸۳۰هزار هکتار است .

محمد آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

مالکان مهدهای کودک میامی اجاره‌بهای خود را بخشیدند

ش فروردین ۳۰ , ۱۳۹۹
میامی نیوز-رئیس اداره بهزیستی میامی گفت: مالکان ۲۳ مهدکودک این شهرستان اجاره‌بهای خود را در روزهای تعطیلی به خاطر بیماری کرونا بخشیدند. سیدعیسی جلالی در گفت وگو با خبرنگار میامی نیوز افزود: پویش مهربانی و همدلی با عنوان بخشش اجاره بهای مهدهای کودک‌ با توجه به تعطیلی طولانی مدت این […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP