پنجشنبه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
»   اجتماعی, اخبار, اسلایدر, جوانان, سیاسی, فرهنگی وهنری, مناسبتهای ملی ومذهبی, گفتگو  »   حاصل جمع جنگ ورسانه غرور می‌آفریند/نقش فعال رسانه‌ها در روایت‌گری
47 بازدید
۵ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۷:۳۵

پای حرف رزمندگان از ۲ نسل؛

حاصل جمع جنگ ورسانه غرور می‌آفریند/نقش فعال رسانه‌ها در روایت‌گری

میامی نیوز - روایت گری دفاع مقدس راهی برای ارتباط نسل جوان با مفاهیمی مانند مقاومت، شهادت، ایثار و ... است که در این بین رسانه ها نقش بسزایی در انتقال مفاهیم دارند.

میامی نیوز – روایت گری دفاع مقدس راهی برای ارتباط نسل جوان با مفاهیمی مانند مقاومت، شهادت، ایثار و … است که در این بین رسانه ها نقش بسزایی در انتقال مفاهیم دارند.

به گزارش میامی نیوز،سوم خرداد از آن دست روزهایی است که روایتش با گذشت سه دهه هنوز جذابیت دارد روزهای افتخاری که مردم ایران اسلامی آن را فراموش نمی کنند در این بین رسانه ها نیز تاثیر گذاری بسزایی در این ماندگاری این وقایع داشته اند چرا که به تصویر کشیدن رخداد های دوران دفاع مقدس را بر عهده داشتند تا پل ارتباطی بین نسل امروز، دیروز و فردا باشند.

سوم خرداد سالروز حماسه‌ای است که یک دنیا خوشحالی را به مردم ایران اسلامی هدیه داد روزی که نقطه عطف دفاع مقدس قلمداد می‌شود و امروز سال‌ها پس‌از آن هنوز طعم شیرینش زیر دندان‌های ایرانیان است. این طعم خوش روایت گری و نقش رسانه ها در جاودانه شدن آن است روایت هایی از دوران شکوه و عظمت ملت ایران وقتی که می گویند ما می توانیم …

نقش مهم رسانه در ترویج فرهنگ شهادت 

اما اگر رسانه‌ها نبودند آیا این شیرینی دوام داشت؟ یکی از مدافعان حرم شهرستان میامی دراین‌باره به خبرنگار مهر می‌گوید: رسانه‌ها نقش مدافعان حرم را در جامعه دارند تا عامه با رشادت‌ها آشنا شوند.

محمد سیفی بابیان اینکه نقش رسانه‌ها دراهمیت نشان دادن رشادت‌های مدافعان حرم بسیار مهم است، تأکید می‌کند: ابرقدرت‌های جهان به دنبال نابودی اسلام هستند و از راه‌های مختلف برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی تلاش کرده‌اند لذا ما معتقد هستیم حمله به کشورهای منطقه ازجمله سوریه بهانه است و امروز به‌وضوح می‌بینیم که هدف اصلی آن‌ها ضربه به‌نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی می‌افزاید: امروز تمام صداهای دشمنان بلند شده که صدای مظلومیت اسلام به دنیا نرسد و در این راه از هر ابزار رسانه‌ای استفاده می‌کنند لذا در این شرایط رسانه‌های ما نیز تلاش کنند تا رشادت‌های مدافعان حرم در جامعه بیشتر دیده و به‌خوبی نقش آنان برای حفظ و اقتدار اسلام به نسل‌های آینده انتقال داده شود.

ناگفته‌های فراوانی از جنگ در دلها مانده است

در عین حال یکی از رزمندگان دوران دفاع مقدس میامی نیز با اشاره به اینکه رسانه ها نقشی فعال در روایتگری دارند، معتقد است: ناگفته‌های فراوانی در دل رزمندگان مانده که فعالیت حوزه فرهنگ و کتاب در اینجا به‌خوبی دیده می‌شود.

عید محمد محمدی می‌گوید: هشت سال جنگ تحمیلی مابین ایمان و کفر بود و بارها در آن دوران شاهد صحنه‌های معنوی بودیم که شاید هرگز تکرار آن را نخواهیم دید، در آن فضا ارتباط باخدا، اخلاص، بی‌توجهی به امکانات دنیوی و در یک کلمه توکّل قوی‌تر بود و هیچ چیز برای رزمندگان ارزشی نداشت جز پیروی حق بر باطل.

وی می‌گوید: ناگفته‌های فراوانی دردل رزمندگان وجود دارد که باید نویسندگان، فیلم‌سازان و هنرمندان برای آن‌ها سال‌ها وقت گذاشته و آن را به نسل‌های آینده معرفی کنند، دشمنان انقلاب اسلامی باید از سرنوشت صدام عبرت گرفته و بدانند که این انقلاب تا انقلاب حضرت مهدی(عج) ادامه خواهد داشت و هرگز شکست نخواهد خورد.

دفاع مقدس جای کار بسیاری دارد

رضا مهدیان سرپرست فرهنگ و ارشاد اسلامی میامی نیز بابیان اینکه دفاع مقدس جای کار فراوانی دارد که به آن پرداخته نشده است، گفت: هنوز در این عرصه نیازمند انجام تولیدات و کارهای فراوانی هستیم که به عقیده من راه اصلی آن حمایت از هنرمندان جوان با ایده‌های جذاب و ارتباط آن‌ها با رزمندگان سال‌های فخر و افتخار است.

وی می‌گوید: دفاع مقدس و دفاع از حرم دارای ابعاد وسیع و گسترده‌ای است، ما می‌گوییم که امروز توجه به رزمندگان و مدافعان حرم از وظایف همه ما محسوب می‌شود که البته دراین‌بین نقش رسانه‌ها پررنگ‌تر است چراکه میز خطابه برای بیان نظرات هستند.

مهدیان گفت: مدافعان حرم با عشق و ارادت در مقابل دشمنان ایستاده‌اند و به‌خوبی از اسلام حمایت کرده‌اند لذا مردم باید با این قشر بیشتر آشنا شوند، در دوران دفاع مقدس امکانات متعدد موجود نبود اما امروز باید از این ظرفیت‌ها بهره گرفت.

تکرار روایت فتح

وقتی آوینی قلم در دست زیر چراغ مطالعه حوزه هنری متن دشوار روایت فتح را برای اجرای می‌نوشت شاید، فکرش را هم نمی‌کرد که به این زودی‌ها فناوری‌های روز دنیا را تسخیر کنند تا هر ایرانی در جیبش فناوری ساخت یک مستند دفاع مقدس حمل کند.

اما تولیدات از آوینی تاکنون چقدر ارتقا یافته است؟ این را باید لابه‌ای اسناد و آرشیو رسانه‌ها یافت در حوزه دفاع مقدس کارهای خوبی صورت گرفته که آخرین آن‌ها کتاب پهلوان اکبر به قلم محمد عباسی در شاهرود است اما هنوز در این عرصه جای فعالیت بسیاری وجود دارد که باید به آن اهتمام ویژه‌ای داشت.

خبرگزاری مهر

خبربعدی میامی نیوز اجتماعی  , اخبار  , اسلایدر  , جوانان  , سیاسی  , فرهنگی وهنری  , مناسبتهای ملی ومذهبی  , گفتگو

میامی نیوز-همزمان با اولین روز از ماه شوال و فرارسیدن عید سعید فطر نماز عید در مساجد ،امامزاده ها و ... برگزار شد. به گزارش میامی نیوز ،صبح جمعه همزمان با عید سعید فطر نماز عید با حضور مردم متدین شهرستان...

مطالب مرتبط