دختران آینده سازان جامعه/ بی توجهی خانواده و معضل مهرطلبی دختران امروز

به گزارش میامی نیوز،اول ذی القعده سالروز بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه(س )و روز دختر نامگذاری شده است.

متن زیر یادداشتی است به قلم «حجت الاسلام جواد عرب اسدی» معاون تبلیغ حوزه علمیه شهرستان میامی و استاد حوزه که به مناسبت سالروز میلاد فرخندۀ حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر منتشر شده است، این یادداشت را در ادامه می خوانید:

دختران بزرگترین سرمایه های آینده خانواده و جامعه
دختران مهمترین نقش در جامعه و خانواده را ایفا می کنند. مسئولیت آن ها اداره مهمترین عنصر یک جامعه یعنی خانواده و تربیت نسل آینده خانواده و جامعه می باشد. اگر یک دختر به خوبی تربیت شده و برای زندگی خانوادگی و اجتماعی آماده شود در واقع بزرگ ترین سرمایه آن جامعه است چرا که می‌تواند سعادت و خوشبختی نسل آینده جامعه را تضمین کند، اما اگر این دختر در دوره تربیت خود با آسیب‌ها و مشکلات روحی و جسمی روبرو شود نمی‌توان از او انتظار داشت در آینده وظایفی را که برعهده دارد به خوبی انجام داده و نقش مثبتی در خانه و اجتماع داشته باشد. از این رو تربیت دختران باید به شکلی ویژه مورد توجه والدین قرار بگیرد.

تفاوت‌هایی که باید در تربیت دختران و پسران لحاظ شود
در تربیت فرزندان دختر و پسر ضمن وجوه اشتراکات، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که ناشی از تفاوت‌هایی است که در ساختار جسمی و روحی دختر و پسر و همچنین وظایفی است که در آینده برعهده می گیرند.
جنس دختران ظربف، لطیف و حساس است همانگونه که امام علی (ع) در نهج البلاغه میفرمایند: “فَإِنَّ الْمَرْأَهَ رَیْحَانَهٌ وَ لَیْسَتْ بِقَهْرَمَانَهٍ ؛ زن مانند گل ظریف است، نه پهلوان خشن” پس در دوران تربیت فرزند دختر باید به ظرافت و حساسیت ها او توجه ویژه داشت همانطور که آموزه های دینی ما نیز به این موضوع سفارش کرده و در جایی بیان شده است اگر دختر به زمین خورد، باید او را بلند کرد، لباسش را تکان داد و نوازشش کرد؛ ولی اگر پسر به زمین خورد باید گذاشت تا خودش بلند شود.
روایات متعدد در منابع حدیثی اسلامی توجه والدین را به این مسئله جلب می کند که باید با دختران با عطوفت و مهربانی بیشتری برخورد شود. سیره عملی ائمه اطهار (ع) مخصوصا پیامبر اعظم (ص) در برخورد با حضرت زهرا (س) اینگونه بوده است، از عایشه نقل شده: هر گاه رسول خدا از مسافرت بر می‌گشت، فاطمه را می‌بوسید و می‌فرمود: “بوى بهشت را از او استشمام می‌کنم” همچنین از امام باقر و امام صادق (ع) بیان شده که فرمودند: رسول خدا(ص) نمی‌خوابید، مگر بعد از آنکه صورت فاطمه را می‌بوسید براى او دعا می‌کرد.

مشکلاتی که بخاطر عدم تربیت صحیح دختران می تواند دامنگیر جامعه و خانواده شود
مقوله تربیت مخصوصا تربیت پدر و مادر به عنوان اولین مربیان طفل باید با مهر و محبت همراه باشد تا بهترین اثر را داشته باشد.
« درس معلم گر بود زمزمه محبتی / جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را »
عدم محبت در خانواده و تامین نشدن نیازهای عاطفی فرزندان مخصوصا در دوران رشد مشکلاتی روحی را برای ایشان به ارمغان می آورد که آثار مخرب آن چه بسا تا پایان عمر با کودک همواره خواهد ماند. یکی از بزرگ ترین آثار سوء کم بود محبت در خانواده اختلال شخصیتی مهر طلب است.
امروز روانشناسان اصلی ترین دلیل ایجاد اختلال شخصیت مهر طلبی را پدر و مادر و کم بود محبت و مهر خانوادگی نسبت به فرزندان در دوران تربیت معرفی می کنند.
افراد دارای این ختلال شخصیتی را می توان به زبان عامیانه گدای محبت و توجه نامید که از مهمترین ویژگی های اختلال شخصیتی مهر طلب این است که فرد برای دریافت مهر از دیگران حاضر به انجام هر کاری و دادن هر امتیازی است. همواره در برابر خواسته دیگران مطیع و فرمانبردار است و نمی تواند به خواسته نامعقول”نه” بگوید و در بسیاری از موارد از حقش کوتاه می آید با این حال فردی بسیار زودرنج، حساس، احساساتی و به خصوص وابسته است و در بیشتر موارد به دلیل وابسته بودن و ترس از دست دادن، تا حد زیادی از خودگذشتگی نشان می دهد. بسیار دیده می شود که اینگونه افراد تن به ظلم می دهند و مجوز تجاوز دیگران به حقوقشان را صادر کرده و حتی این اجازه که به او بی احترامی یا توهین شود را نیز می دهند.
ریشه این رفتار ترس از طردشدن توسط دیگران است. مهرطلب، کسی است که نیازمند و محتاج محبت و تایید دیگران است چون نیاز نوازشی او در دوران کودکی به درستی پاسخ داده نشده است. نیاز به محبت، عشق بی قید و شرط، تایید و توجه والدین از نیازهای اصلی کودکان است و زمانی که این نیازهای کودک نادیده گرفته می شود و والدین نمی توانند پاسخ درست و به جایی به این نیازها بدهند، الگوهای رفتاری مهرطلبانه را در درون کودک به شدت تقویت می کنند.
در این شرایط فرد برای دریافت مهر و محبت دیگران حاضر است دست به انجام هر کاری بزند، درواقع آنچه که به عنوان نیاز عاطفی در کودکی وجود داشته، به خوبی از سوی پدر و مادر ارضا نشده و سرکوب شدن نیازهای عاطفی در کودک، او را به سوی اختلال شخصیتی مهرطلبی سوق داده است.
امروز بساری از مشکلات و معضلات اجتماعی دختران ما از جمله پوشش های نا مناسب (بد حجابی) که به منظور جلب توجه و تائید دیگران انجام میشود، ورود به رابطه های نا متعارف و دوستی با جنس مخالف، عدم توانایی نه گفتن در مقابل خواسته های نا معقول دوستان، فرار از خانه و … ریشه در اختلال شخصیتی مهرطلبی دارد که بیان شد عمده دلایل مهر طلبی کم توجهی و عدم نوازش، مهر و محبت خانوادگی به دختران مخصوصا در دوران رشد است.
نباید فراموش کنیم که محبت به دخترانمان در کنار محبت های عملی مانند بغل کردن، توازش کردن، بوسیدن، هدیه دادن و … باید زبانی و کلامی نیز باشد. پس چه خوب است اگر دختری داریم همین الان در یک ارتباط کلامی اگرچه تلفنی روز دختر را به وی تبریک گفته و به این بهانه به او بگوییم که چقدر دوستش داریم.

محمد آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

مسئولان وضعیت گرانی و بی ثباتی بازار را ساماندهی کنند/آمریکا پرچمدار تضییع حقوق بشر در جهان است

س تیر ۳ , ۱۳۹۹
امام جمعه میامی  با بیان اینکه مردم گرفتار گرانی در کشور هستند،گفت: گرانی در کشور روزانه افزایش می یابد و قوه های مختلف برای رفع گرانی و رفع مشکلات مردم تلاش کنند و به فکر معیشت مردم باشند و این وضعیت گرانی و بی ثباتی بازار را ساماندهی کنید و […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP