پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۳۹۷
»   اخبار  »   روش کنترل سرمازدگی باغات ⇩⇩⇩⇩⇩
97 بازدید
۲۷ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۱۴

روش کنترل سرمازدگی باغات ⇩⇩⇩⇩⇩

میامی نیوز-به منظور جلوگیری از سرمازدگی و پیشگیری از خسارات در باغات به کارگیری تمهیدات مختلف و اعمال مدیریت مطلوب توسط باغدار ضروری است و انجام تمهیدات در این راستا در قالب دو روش فعال یا کوتاه مدت و غیر فعال یا بلند مدت قابل استفاده است.
درروش کوتاه مدت: یکی از اقداماتی که می توان در قالب این روش به کار گرفت استفاده از دمنده های حرارتی است که به پشت تراکتور بسته شده و در جهات مختلف حرارت را پرتاب می کند.
استفاده از بخاری های باغی روش دیگری است که از قدیم متداول بوده و در شب های سرد برای گرم کردن محیط باغ مورد استفاده قرار می گیرد.
در این روش که حرارت به صورت تشعشع به اندام های مختلف درختان می رسد راندمان حرارتی نسبتا پایین است و هرچقدر فاصله بخاری از درخت بیش تر باشد میزان حرارت کم تری به درخت می رسد لذا استفاده از بخاری های کوچک به ازای هر دو درخت، کارایی بهتری در توزیع یکنواخت گرما نسبت به بخاری های بزرگ دارند چرا که بخاری های بزرگ در یک محدوده، دمای بالایی تولید کرده و درختان در مسافت های دورتر حرارت کم تری دریافت خواهند کرد.
در روش کوتاه مدت هدف افزایش یک تا دو درجه دما نسبت به دمای بحرانی خسارت زننده به درخت و محصول است، در استفاده از بخاری درصورت آگاهی از جهت ورود باد به محیط باغ بهتر است به منظور افزایش راندمان حرارتی، بخاری­ها را در محل ورود باد به باغ مستقر کرده و قبل از رسیدن دمای بحرانی بخاری ها ر.وشن شود.
استفاده از ماشین های مولد باد روش دیگری برای حفاظت درختان میوه از سرمازدگی : این ماشین ها روی پایه‌هایی بلندتر از ارتفاع درخت مستقر هستند و از طریق پروانه های قوی هوای سرد و گرم پایین و بالای سطح زمین را با هم ترکیب کرده و باعث ایجاد هوای متعادلی در محیط باغ می شود.
ترکیب ماشین های مولد باد و بخاری های باغی به منظور ایجاد هوای یکنواخت در محیط باغ میتوان استفاده کرد: در کشورهای پیشرفته از هلیکوپتر به این منظور استفاده می شود.
روش دیگر:غرقاب کردن باغ نوع دیگری از روش های قدیمی حفاظت از باغ به حساب می آید در این روش درجه حرارت آب نسبت به محیط باغ بالا بوده و با غرقاب کردن سطح باغ، آب حرارت نهانی خود را به محیط اطراف داده و باعث افزایش چند درجه ای باغ می شود به طوری که از رسیدن دما به درجه بحرانی جلوگیری می کند. در این روش بهتر است از آب چاه به دلیل بالاتر بودن نسبی دما آن استفاده شود.
آبیاری بارانی و پاشیدن آب روی تاج درختان روش دیگری برای جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه است: در این روش باید آب کافی در دسترس باشد.
آتش زدن لاستیک و کاه و کلش و شاخه های حاصل از هرس درختان ودود ذغال نیز در حفاظت از درختان موثراست: روش های حفاظتی غیر فعال یا بلند مدت عمدتا تمهیدات قبل از احداث باغ و انتخاب زمین را شامل می شود.
بهتر است در زمان هایی که احتمال سرمازدگی بهاره وجود دارد از شخم زدن کف باغ خودداری شود چرا که این موضوع باعث پوک شدن خاک شده و مدت زمان ماندگاری حرارت در داخل خاک را کاهش می دهد.و همچنین برای جلو گیری از سرمازدگی گلخانه ها ضمن اضافه کردن لایه پوششی و استفاده از وسایل های گرمایشی میتوان از ضد یخ ها جهت کنترل و جلوگیری از سرمازدگی استفاده نمود.
زهرا جعفری مهندس کشاورزی شهرستان میامی و مربی کشاورزی فنی و حرفه ای

خبربعدی میامی نیوز اخبار

به گزارش میامی نیوز،به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میامی ، امیرحسام رحیمی گفت : این برنامه با هدف ارتقای سطح فیلم سازی در شهرستان برگزار شد که برای اولین بار درسطح شهرستان میامی برگزار می...

مطالب مرتبط