سرمازدگی عامل اصلی کاهش تولیدمحصولات کشاورزی در میامی

به گزارش میامی نیوز، علی اصغر محمدی افزود:خشکسالی و کاهش بارندگی در سطح بخش مرکزی و منطقه فرومد از دیگر عوامل کاهش تولید محصولات کشاورزی در میامی است.
وی ادامه داد: در سال جدید ، برای بخش مرکزی و فرومد تاکنون هیچ بارندگی گزارش نشده است و در بخش کالپوش هم میزان بارندگی درمقایسه با پارسال بسیار پایین بوده و حدود ۲۵۰میلی مترکاهش داشته است.
وی گفت:کاهش قابل توجه بارندگی و سرمازدگی در بخش کالپوش موجب غیرقابل برداشت شدن حدود ۲هزارو۴۰۰هکتار گندم و یک هزارو۸۲۰ هکتار جو دیم شده است.
محمدی با اشاره به شروع برداشت جو و گندم از اواخر خردادماه سال جاری تصریح کرد:سطح زیر کشت گندم در سطح شهرستان میامی ۱۵هزارو۱۵۰ هکتار است که از این سطح ۶هزارو۲۰۰ هکتار گندم آبی و هشت هزارو۹۵۰هکتار گندم به صورت دیم کشت شده است که پیش بینی می شود بیش از۲۶هزارتن گندم برداشت شود.
مدیرجهاد کشاورزی میامی سطح زیر کشت جو در شهرستان میامی را بیش از چهار هزارهکتار دانست و افزود: از این مقدار ۲هزارو۴۰۰هکتار به صورت آبی و سه هزارو۸۲۵هکتار هم به صورت دیم کشت شده و پیش بینی می شود بیش از پنج هزارو۸۰۰ تن جو برداشت شود.
محمدی به کاشت کلزا در شهرستان میامی هم اشاره کرد و افزود:حدود ۳۹۰هکتار زیرکشت این محصول است که پیش بینی می شود ۱۸۶ تن برداشت شود.
مدیرجهاد کشاورزی میامی از آمادگی مراکز خرید تضمینی گندم و جو هم خبر داد و خاطرنشان کرد: شرکت های تعاونی روستایی میامی، ری آباد، فرومد، حسین آباد کالپوش و نردین کار خرید را انجام خواهند داد.
به گفته وی ، برای دانه های روغنی هنوز هیچ مرکز خریدی مشخص نشده است.
شهرستان میامی بابرخورداری ازآب وهوای مساعدو منابع آبی فراوان و خاک حاصل خیز یکی از قطب های تولید محصولات راهبردی مانند گندم، جو، چغندرقندو دیگر محصولات در استان سمنان می باشد.
سه هزار هکتار باغات شهرستان میامی بیشتر به کشت انواع میو ه های سردسیری مانند زردآلو اختصاص دارد ،بطوریکه سالانه بالغ بر ۲هزارتن زردآلو از این باغ ها برداشت می شود.
با توجه به حجم بالای تولید محصولات باغی در شهرستان میامی ، احداث تاسیسات بسته بندی برای افزایش درآمد باغداران و اشتغال بیشتر جوانان ضروریست.

سعید منصوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

اعضای شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان مشخص شدند

پ خرداد ۱۱ , ۱۳۹۶
به گزارش میامی نیوز،محمد رضا سوقندی در گفتگو با خبرنگار مهر برگزاری انتخابات هیئت رئیسه خانه مطبوعات استان سمنان را خوب ارزیابی کرد و بیان داشت: این انتخابات برای نخستین بار از طریق اینترنت و در بخش های مختلف شامل نماینده روزنامه های کشوری، مدیران مسئول، خبرنگاران، خبرگزاری ها و […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP