فلسفه آش دندونی و رسوم مربوط به آش دندونی درمیامی

پخت آش دندونی و برگزاری جشنی به مناسبت دندان درآوردن کودک، حکایت زیبایی درمیامی دارد که در این مطلب ضمن معرفی آن، فلسفه آش دندونی را نیز مطرح می نماییم که امیدواریم شما نیز از مطالعه آن لذت ببرید.

فلسفه آش دندونی مربوط به روزهای سخت و طاقت فرسایی است که کودک دندان در می آورد. این آش خوشمزه را به منظور راحت دندان در آوردن کودک می پزند و معمولاً سن ۶ ماهگی تا یک سالگی را برای آن انتخاب می کنند.

فلسفه آش دندونی چیست؟

یکی از رسومات شیرین مربوط به دندان در آوردن کودک این است که اولین کسی که دندان کودک را می بیند باید برای او کادو بخرد. اگر این کادو فلزی باشد به معنای آن است که دندان های کودک همانند فلز خواهد شد.

آش دندون (همان آش دندونی است) که با گندم تهیه می شود. این آش طی مراسم خاصی تهیه و خورده می شود. فلسفه آش دندونی مربوط به این است که دندان کودک راحت و بدون درد رشد کند. گندم نیز سمبل برکت و به معنای آرزوی زندگی پر برکت برای کودک است.

رسم و رسومات آش دندونی

بعد از پخته شدن حبوبات، آب آن ها گرفته می شود و بر روی آن ها شکر می ریزند و با خشکباری نظیر کشمش، فندق، گردو و…تزیین می کنند و از مهمانان پذیرایی می شود.

گندم های ریخته بر پارچه نیز جمع  و در باغچه برای پرندگان ریخته می شود. این کار نیز به این علت انجام می شود که کودک طبیعت و حیوانات را دوست داشته باشد. مادر کودک نیز در یک سینی وسایلی مانند قرآن، کتاب، طلا، آینه، قیچی، شانه، نان، پول، عروسک، سوزن و تخم مرغ قرار می دهد.

درگذشته  در مورد فلسفه آش دندونی بر این باورند که اگر برای کودک آش پخته نشود، کودک دندان را با سختی و درد در می آورد. در صورتی که اگر آش دندان فشان پخته و به تعداد بیشتری از افراد داده شود، کودک به همان میزان از دندان های سالم و زیبایی برخوردار خواهد شد.هرچند این روزها براین باور نیستند.

اگر خانواده برای کودک آرزویی داشته باشند با افتادن اولین دندان، آن را در باغچه چال می کنند یا در پشت بام می اندازند. برای دیندار شدن کودک مسجد را برای این کار انتخاب می کنند. برای دکتر شدن فرزند بیمارستان،برای تحصیل کرده شدن او مدرسه و برای وابسته شدن به خانه و خانواده باغچه یا پشت بام منزل را انتخاب می کنند.

امیدواریم از مطالب گفته شده در زمینه فلسفه آش دندونی لذت برده باشید و این بحث شیرین و آموزنده مورد لطف و عنایت شما بزرگواران قرار گرفته باشد.

رضا مهديان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

۱۲۰ هزار لیتر محلول‌ پاشی برای گندزدایی شهر میامی انجام شد

ی فروردین ۱۰ , ۱۳۹۹
میامی نیوز- مسوول روابط عمومی شهرداری میامی گفت: تاکنون ۱۲۰ هزار لیتر محلول‌پاشی به منظور ضدعفونی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این شهر انجام شده است. ایمان نوری عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: عملیات ضدعفونی معابر و مکان های عمومی شهر میامی با مشارکت […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP