سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷
»   اجتماعی, اخبار, قرآن وعترت, مذهبی, مناسبتهای ملی ومذهبی  »   مراسم سنتی علم برداری عطر محرم را بر کربلایِ دل مردم میامی دمید
255 بازدید
۳۱ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۲۷

مراسم سنتی علم برداری عطر محرم را بر کربلایِ دل مردم میامی دمید

میامی نیوز- عطر محرم بر کربلایِ دل مردم میامی با اجرای مراسم سنتی علم برداری در ابتدای این ماه حزن و اندوه ‌دمیده می شود و مردم این دیار کهن را با کاروان حضرت ابا عبداللّه الحسین(ع) همراه می کند.

به گزارش خبرنگار میامی نیوز ، مردم سوگوار حسینی در شهر میامی با آغاز محرم حسینیه دل خود را با گلاب اشک غبار ‌روبی می کنند و در روز اول محرم نوای حماسه و شور و عزا را با اجرای یکی از مراسم های‌ سنتی علم‌‌برداری با حضور سادات برگزار می کنند.

کوچه و بازار، حسینیه ها و تکایای شهر میامی چند روز قبل از آغاز محرم با حضور علاقه مندان به سرور و سالار شهیدان سیاه پوش شده و مردم خود را برای دو ماه محرم و صفر آماده کرده اند.

اولین مراسم معنوی عزاداری بعد از سیاه پوشی شهر، مراسم علم برداری است که با حضور علم داراهای میامی صورت می گیرد.

علم از مهمترین و اصیل‌‌ترین علائم عزاداری در شهر میامی است و مردم این دیار برای آن احترام زیادی قائلند به طوری که وقتی مراسم علمبندان برگزار می شود انگار تازه عطر محرم در شهر جاری می شود.

این مراسم بدین صورت است که مردم صبح اولین روز از ماه محرم علم های خود را آماده کرده و پارچه‌‌هایی که اهالی نذر علم کرده‌اند با نظمی خاص بر روی علم ‌بسته می‌شود و به قولی بر علم لباس می پوشانند و در همین حین ذاکران آل الله به ذکر مصیبت و نوحه‌سرایی می پردازند با برافراشته شدن علم سینه‌زنی آغاز و مراسم به اوج خود می رسد و علم ها به حسینیه اعظم شهر منتقل می شود.

عاشقان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هم در میانه راه ضمن استقبال از عزاداران با پخش شیر نذورات خود را توزیع می کنند.

خبربعدی میامی نیوز اجتماعی  , اخبار  , قرآن وعترت  , مذهبی  , مناسبتهای ملی ومذهبی

میامی نیوز  - رئیس حفاظت محیط‌زیست میامی از کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی پاسگاه محیط‌بانی بخش کالپوش خبر داد و گفت: برای ساخت این پاسگاه ۲۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز است. علی رسول آبادی در گفتگو با خبرنگار میامی نیوز ، ضمن...

مطالب مرتبط