چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
»   اخبار, جاذبه ها, معرفی شهرستان, يادداشت  »   میامی؛ زادگاه «ابن یمین» و رویشگاه لاله‌زارهای سرخ + تصاویر‌
241 بازدید
۱۰ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۵۳

میامی؛ زادگاه «ابن یمین» و رویشگاه لاله‌زارهای سرخ + تصاویر‌

شهرستان میامی، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد است که از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده است‌.

به گزارش میامی نیوز، شهر میامی به‌عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گران‌بهای بسیاری برخوردار است که از آن جمله می‌توان به کاروان‌سرای شاه‌عباسی، مسجد و حمام آقایان و موزه مردم‌شناسی اشاره کرد.

شهرستان میامی دارای چهار منطقه نمونه گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس‌آباد است.

تنوع قومی و فرهنگی این خطه اعم از کرد، ترک، عرب و فارس و غیره آداب‌ورسوم و آئین‌های متنوعی را سبب شده است.

شهرستان میامی مدفن شیخ حسن جوری رهبر نهضت سربداران در کلاته میر علم روستای فیروزآباد (دهستان فرومد) است، ابن یمین فریومدی شاعر قطعه سرای قرن هفتم نیز در کنار مسجد جامع باشکوه فرومد زینت‌بخش تاریخ و فرهنگ ناب این خطه است.

صنایع‌دستی شهرستان میامی شامل جاجیم‌بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست‌بافته‌های سنتی، نمدمالی است و سوغات آن قیسی و برگه زردآلو است.

مجموعه کاروانسرای میاندشت شامل سه کاروانسرا است که یکی از آنها مربوط به دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگر مربوط به دوره قاجار است.

کاروانسرای میاندشت با داشتن سه بآب‌انبار، مأمن مناسبی برای کاروانیان بود، هر سه کاروانسرا از ویژگی‌های برجسته معماری دوره خود برخوردار هستند. چاپارخانه و تلگراف‌خانه ازجمله بناهای تاریخی این مجموعه است.

مسجد جامع فرومد

این بنا در روستای فرومد از توابع شهر میامی بر سر راه شوسه شاهرود به سبزوار و ۱۶۵ کیلومتری شرق شاهرود واقع است.

فرومد ازجمله مهم‌ترین مراکز فعالیت نهضت سربداران بود، بنای مسجد جامع فرومد از آثار ارزشمند معماری در دوره خوارزمشاهیان است که در دوره‌ایلخانی گسترش‌یافته و بر تزیینات آن افزوده‌شده است.

در داخل ایوان‌های شمالی و جنوبی محراب با تزیینات پرکار گچ‌بری و کتیبه‌های خط کوفی وجود دارد، ایوان جنوبی مسجد از ایوان مقابل بزرگ‌تر است و با طاق و قوس گهواره‌ای عرضی و نیم گنبد انتهائی پوشش یافته است.

کالپوش

جنگل‌های کالپوش و دیم‌زارهای منطقه کالپوش در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود در حوزه استحفاظی استان سمنان و آبریز شمالی کشور (حوزه آبریز سد گلستان) واقع‌شده‌اند.

این منطقه ازنظر اقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمار می‌آید و ازنظر پوشش گیاهی، همان‌طور که از نام منطقه نیز مشخص است، غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن‌برگ خزری است، چون بخشی از جنگل‌های منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می‌شود.

جنگل دشت شاد نیز از مناطق دیدنی میامی است، جنگل‌های کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع‌اند.

این منطقه ازنظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه‌خشک تا نیمه مرطوب به شمار می‌رود.

کاروانسرای عباس‌آباد

عباس‌آباد روستای کهنی است با یک کاروانسرا قدیمی که به دلیل فعالیت‌های معدنی در آن از گذشته‌های دور شناخته‌شده است، این روستا در شمال جاده تهران – مشهد، در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شرق شاهرود و ۸۰ کیلومتری مرکز بخش میامی واقع است.

این منطقه در شمال کویر مزینان قرار دارد و دارای اقلیمی گرم در تابستان و معتدل در زمستان است.

کاروانسرای عباس‌آباد در ۷۵ کیلومتری شرق میامی، (جاده مشهد) و در مرکز روستای عباس‌آباد واقع‌شده است. تاریخچه ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه است که در دوره قاجار مرمت اساسی شده است.

روستاهای مهم

روستای عشایر نشین رضاآباد از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود، در ۲۵۰ کیلومتری جنوب غربی شاهرود و ۱۲۳ کیلومتری جنوب بیارجمند واقع‌شده است.

روستای ابراهیم‌آباد در ۱۰ کیلومتری شرق میامی یکی از زیباترین روستاهای شهرستان میامی است که بر خرابه‌های شهر تاریخی زیدر که از قدمتی بالغ‌بر ۵۰۰ سال در زمان صفویه (شیخ صفی‌الدین اردبیلی) برخوردار بود، بنا شد.

ابراهیم‌آباد بافت تاریخی بسیار زیبایی دارد، خانه‌های این روستا از مصالح بومی و سنتی ساخته‌شده و از سبک معماری خاصی پیروی می‌کند، کوچه‌های سنگ‌فرش، دیوارهای کاه‌گلی و سیم‌گل با ازاره‌های آجر قزاقی و درختان کهن‌سال هنگام ورود، نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.

مجسمه زیبای دهقان در ورودی روستا با به دست گرفتن فانوس حضور گردشگران و میهمانان را خیرمقدم می‌گوید و شمارا به پذیرایی گرم مردم سخت‌کوش آبادی نوید می‌دهد.

ابراهیم‌آباد را می‌توان به رستورانی از انواع غذاهای خوشمزه سنتی تشبیه کرد که می‌توان به جوش بره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش‌ترش و آش کما اشاره کرد.

مردم این روستا از آئین‌ها و آداب‌ورسوم متنوعی محافظت کرده و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به مراسم عید و عیدگاه اشاره کرد.

این روستا همه‌ساله جشنواره غذاهای محلی را برگزار می‌کند و با توجه به اینکه در کنار اتوبان تهران – مشهد قرارگرفته است، می‌تواند پذیرای گردشگران و زائران حضرت علی ابن موسی‌الرضا (ع) باشد.

کاروانسرای میامی در مرکز شهر میامی واقع‌شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تا حدود زیادی سالم برجای‌مانده است.

این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است که با آجر ساخته‌شده است.

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی‌الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

در مرکز این روستای زیبا، ساختمانی سرخ‌فام به چشم می‌خورد که آرامگاه ابن یمین، شاعر معروف و قطعه سرای بزرگ زبان فارسی است.

بنای آرامگاه در سال ۱۳۵۳ بازسازی و ساختمان زیبایی در آن محل احداث شد که برخی آن را سمبل کلاه سربداران و گروه دیگر آن را به‌صورت گلی در حال شکفته شدن می‌دانند.

همه‌ساله تعداد زیادی از مسافران به‌ویژه زائران امام رضا (ع) از شهرستان‌های شاهرود و میامی دیدن می‌کنند.

زائران و مسافران نوروزی می‌توانند در زمان اقامت خود از مهمانسرای جهانگردی بسطام و شاهرود و دیگر اماکن اقامتی سطح شهر و نیز مراکز اسکان و نوروزی که سوی دستگاه‌های ذیربط برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفت شده است، استفاده کنند.

تسنیم

خبربعدی میامی نیوز اخبار  , جاذبه ها  , معرفی شهرستان  , يادداشت

میامی نیوز، همزمان با سالروز فتح خرمشهر نمایشگاه عکس با عنوان شهری که خدا آزاد کرد در نگارخانه نگاه شهرستان میامی افتتاح می شود. سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان میامی گفت: با توجه به اهمیت زنده نگاه داشتن روحیه...

مطالب مرتبط

میامی نیوز-آئین تکریم و معارفه مدیر سابق و مدیر جدید آموزش و پرورش شهرستان میامی با حضور مسولان استان و شهرستان برگزار شد. به گزارش خبرنگار میامی نیوز، صبح دوشنبه آئین تکریم عباس صائمی مدیر سابق و معارفه نقی محمدی،مدیر جدید...
به گزارش خبرنگار میامی نیوز ، محمدمهدی کریمی در آئین افتتاح کتابخانه سیار روستایی میامی با حضور مدیرکل کانون پرورش فکری استان سمنان، ضمن بیان اینکه راه‌اندازی این کتابخانه می‌تواند به ترویج فرهنگ مطالعه کمک شایانی کند، تأکید کرد: کتاب و...
سرهنگ حسن خسروجردی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تصادف صبح امروز تریلی دانگ فنگ با یک دستگاه کامیون در کیلومتر ۱۶۱ محور میامی سبزوار افزود: این حادثه متاسفانه فوت در دم راننده ۵۰ ساله تریلی رابه دنبال...
محمد مهدی کریمی در گفتگو با میامی نیوز،ضمن بیان اینکه از ۵۰شعبه اخذ رای پیش بینی شده در میامی پنج شعبه در مکان هایی مانند حسینه اعظم، مدرسه ابتدایی۲۲بهمن، مدرسه ابتدایی شهید طاهری و مرکز بهداشتی درمانی شهید موسوی مستقر خواهند...