چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
»   اخبار, جاذبه ها  »   پایان سامان‌دهی محوطه بیرونی مسجد جامع 700ساله فرومد
121 بازدید
۲۷ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۰۹

پایان سامان‌دهی محوطه بیرونی مسجد جامع ۷۰۰ساله فرومد

میامی نیوز-سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی گفت: سامان‌دهی محوطه بیرونی مسجد جامع تاریخی فرومد به اتمام رسید.

به‌گزارش میامی نیوز، سیدمحمدصادق رضویان سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی شهرستان میامی امروز ۲۷ فروردین با اعلام این خبر افزود: «در این مرحله از مرمت، کار برداشت خاک اطراف محوطه مجموع، انجام بندکشی جداره‌ها و اجرای سنگ‌فرش اطراف مسجد انجام شد.»

وی افزود: «پیش از این کار مرمت بام این مسجد ۷۰۰ساله با انجام برداشت کاهگل فرسوده پشت بام و اجرای مجدد آن و اصلاح ناودان‌ها انجام شده بود.»

رضویان گفت: «این بنا یکی از آثار ارزشمند معماری دوره خوارزمشاهیان است و در مساحتی حدود ۸۲۰ مترمربع به‌صورت دو ایوانی ساخته شده و متشکل از دو ایوان شمالی و جنوبی، دو ایوانچه در طرفین ایوان‌ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و احتمالاً شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، دو رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبددار چهارگوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین است.»

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان میامی افزود: «تاریخ ساخت مسجد جامع تاریخی فرومد با توجه به شیوه معماری، نقشه دو ایوانی و پوشش ایوان‌ها و تزیینات بنا از جمله تلفیق کاشی‌های فیروزه‌ای و لاجوردی و مقایسه آن با دو بنای تاریخ‌دار دوره خوارزمشاهیان یعنی مسجد جامع گناباد و مسجد ملک‌زوزن، به اوایل قرن هفتم ه. ق نسبت داده می‌شود.»

مسجد جامع فرومد با شماره ۳۴۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی‌الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است.

روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سمنان

خبربعدی میامی نیوز اخبار  , جاذبه ها

میامی نیوز، همزمان با سالروز فتح خرمشهر نمایشگاه عکس با عنوان شهری که خدا آزاد کرد در نگارخانه نگاه شهرستان میامی افتتاح می شود. سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان میامی گفت: با توجه به اهمیت زنده نگاه داشتن روحیه...

مطالب مرتبط