۱۳ بند خاکی در میامی آبگیری شد

میامی نیوز-رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میامی گفت : ۱۳ بند خاکی این شهرستان در جریان بارش های بهاری امسال آبگیری شد.

محمدعلی رضایی در گفت وگو با خبرنگار میامی نیوز، افزود : با بارندگی های انجام شده در روزهای گذشته حدود هفت میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در پشت سدهای خاکی شهرستان ذخیره شد.

وی با بیان اینکه بند های خاکی سطح این شهرستان تا کنون در چهار مرحله تاکنون آبگیری شده ، افزود: هدف از ساخت این بندها، جلوگیری از بروز سیلاب، پیشگیری از تخریب روستاها و مرتع هاست.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میامی ادامه داد : مردم برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه بندهای خاکی خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند. 

رضایی افزود: بارش های شدید امسال در بخش های مرکزی و کالپوش سبب افزایش و بالا آمدن آب اطراف بند های خاکی شده است. 

ذخیره سیلاب ها پشت بند خاکی ، علاوه بر جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق مسکونی ، فرسایش خاک و پیشگیری از خسارت ها ، باعث نفوذ آب در سفره های زیرزمینی وتقویت پوشش گیاهی منطقه می شود.

بندهای خاکی می تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تامین خاک مناسب کشاورزی در باغ ها، گلخانه ها و اراضی کشاورزی است. 

عملیات آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی و بیومکانیکی است که اجرای آنها مانع از رسوب و فرسایش خاک می شود و این مهم در حفاظت از خاک، افزایش منابع آب های زیرزمینی و توسعه بسترهای اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار است. 

مساحت اراضی ملی شهرستان میامی  ۸۳۰هزار هکتار است .

محمد آقایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

بارش تگرگ به باغ‌ها و مزارع کشاورزی سمنان خسارت زد

د اردیبهشت ۸ , ۱۳۹۹
میامی نیوز-مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان سمنان گفت: بارش‌ باران همراه با تگرگ به باغ‌ها و مزارع تعدادی از شهرستان‌های این استان خسارت وارد کرد. به گزارش میامی نیوز به نقل از ایرنا ، ایرج رئیسیان افزود: بارش باران و ریزش تگرگ در ۲۴ ساعت گذشته در مناطق مختلف استان […]
هرگونه کپی برداری از سایت،با ذکر منبع میامی نیوز)بلا مانع است. Theme: Default Mag by ThemeInWP