۸۰ درصد چاه‌های کشاورزی استان سمنان به کنتور هوشمند تجهیز شدند

چاپ

به گزارش خبرنگار میامی نیوز،ایرج حیدریان بعدازظهر چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان به میزبانی سالن مدیریت بحران استانداری بابیان اینکه تاکنون حدود ۸۰ درصد چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند تجهیز شدند، ابراز داشت: سمنان در زمینهٔ نصب کنتورهای هوشمند در بین سایر استان‌های کشور حائز رتبه اول است که نشان می‌دهد توانستیم در این زمینه عملکرد مؤثری داشته باشیم.

وی افزود: اولویت سال ۹۷ تجهیز ۱۰۰ درصدی همه چاه‌های استان به کنتورهای هوشمند پایه‌گذاری شده است که با این اقدام در زمره اولین استان مجهز به نصب این کنتورها خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان بابیان اینکه میانگین کشوری نصب کنتور هوشمند در چاه‌های کشاورزی ۲۵ درصد است، ابراز داشت: خوشبختانه در استان از این نظر در جایگاه مطلوبی قرار داریم و تلاش برای تجهیز چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند در اولویت قرار دارد.

حیدریان بابیان اینکه اصلاح شیوه‌های آبیاری، تغییر الگوی کشت منجر به کاهش مصرف آب در استان سمنان نشده است، تصریح کرد: اگر در سنوات گذشته تغییر الگوی کشت به‌درستی انجام می‌شد می‌توانستیم خشک‌سالی امروز را مدیریت کنیم بنابراین در شرایط فعلی چاره‌ای جز مشارکت کشاورزان و بهره‌برداران در راستای تأمین و حفاظت از منابع آب نداریم.

وی بابیان اینکه ضمن اصلاح الگوی مصرف به دنبال حفظ معیشت بهره‌برداران نیز هستیم، افزود: طرح‌های مطالعاتی انجام‌شده در حوزه تغییر الگوی کشت استان خوب اما ناکافی است و باید در این زمینه با جدیت بیشتری گام برداریم و منطبق با شرایط اقلیمی هر منطقه و بازار مصرف آن الگوی کشت ارائه شود.