۰ نظر
بازدید : 9

کالپوش ایستگاه چهل و یکم اردوی جهادی/عاشقی در مناطق محروم

به گزارش میامی نیوز به نقل از مهر،روستاهای محروم بخش کالپوش شهرستان میامی میزبان گروه جهادی پزشکی شهید آشتیانی هستند که در دل خود یک ایران کوچک را به همت جوانان متخصص ایران اسلامی راه اندازی کرده است، گروهی از همه جای ایران از ترک و تهرانی و کرد و فارس؛ گروهی که آمده‌اند تا

کد خبر : 4415
تاریخ انتشار : پنجشنبه 23 بهمن 1399 - 1:14
<a href="https://www.mehrnews.com/news/5144610/کالپوش-ایستگاه-چهل-و-یکم-اردوی-جهادی-عاشقی-در-مناطق-محروم">کالپوش ایستگاه چهل و یکم اردوی جهادی/عاشقی در مناطق محروم</a>

به گزارش میامی نیوز به نقل از مهر،روستاهای محروم بخش کالپوش شهرستان میامی میزبان گروه جهادی پزشکی شهید آشتیانی هستند که در دل خود یک ایران کوچک را به همت جوانان متخصص ایران اسلامی راه اندازی کرده است، گروهی از همه جای ایران از ترک و تهرانی و کرد و فارس؛ گروهی که آمده‌اند تا از مردم دستگیری کنند آن‌هم همزمان با واپسین فجر قرن. در حوالی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران.

گروه جهادی پزشکی شهید کاظمی آشتیانی برای چهل و یکمین بار است که مهمان روستاهای محروم کشور می‌شوند سال گذشته نیز این گروه به بی ارجمند و خارتوران شاهرود رفته بود و امسال این گروه به کالپوش میامی رسیده‌اند و بساط عاشقی شأن اینجا، کنار همین مردم محروم پهن کرده‌اند.

حضور جهادی جوانان

بسیج دانشجویی دانشکده پزشکی دانشگاه شاهد تا قبل از این اردو سابقه برگزاری ۴۰ دوره اردوی جهادی پزشکی در مدت سه سال در مناطق محروم و مستضعف استان‌های تهران، قم، لرستان، گلستان، زنجان، قزوین، سمنان و بوشهر و… را در کارنامه داشته است تا جوانان آن، فقط ظاهری جوان و خام داشته باشند اما از درون مملو از تجربه هستند.

یکی از آن‌ها که خدمات پرستاری انجام می‌دهد به خبرنگار مهر، می‌گوید: شناسایی افراد مشکوک به کرونا با علائم بالینی در بخش نوبت‌دهی و جداسازی این افراد و انجام اقدامات لازم یکی از اقداماتی است که گروه جهادی شهید آشتیانی آن را انجام می‌دهد.

علی با بیان اینکه آموزش گروهی پیرامون بیماری‌های شایع منطقه اعم از کرونا، فشارخون، دیابت، بیماری‌های زنان و… از دیگر اقداماتی است که این گروه انجام می‌دهد، ابراز کرد: گروه مناطق هدف خود را اینگونه انتخاب می‌کند که در هر استان فردی امین و مورد تأیید ما از مردم آگاه همان محل، شرایط بهداشتی و درمانی مردم محروم منطقه را شرح و سپس برای اردوی جهادی برنامه‌ریزی می‌شود.

وی با بیان اینکه از روز گذشته گروه در کالپوش، طلوبین و گلستان حضور دارند، بیان کرد: غربالگری قند خون، فشارخون، روان‌شناسی، سرطان پستان و سرطان دهانه‌رحم (پاپ اسمیر) از دیگر اقدامات گروه است همچنین ویزیت پزشک عمومی و اهدای داروی رایگان بر اساس تجویز پزشکان گروه (بیش از ۲۰۰ عنوان دارو) نیز انجام می‌شود.

ارائه خدمات درمانی

این عضو گروه جهادی با بیان اینکه گروه با خود اتوبوس‌هایی را نیز آورده که اگر از روستاهای مجاور نیز نیاز به حضور بیماران بود، این اقدام صورت گیرد، بیان کرد: خوشبختانه همه چیز رایگان است و بیمارانی که نیاز به بستری و یا فوق تخصص و عمل جراحی و… دارند نیز با حمایت تیم یا در تهران و یا با همکاری علومم پزشکی شاهرود درمان خواهند شد لذا این خدمات همین جا رها نمی‌شوند.

دیگر عضو این گروه جهادی نیز با خبرنگار مهر، می‌گوید: آموزش فرد به فرد پیرامون درمان‌های غیر دارویی اعم از تغذیه‌ای و ورزشی با اهدای پمفلت‌های آموزشی در ۱۱ عنوان، مشاوره روان‌شناسی فردی، خدمات زنان و مامایی، آموزش بهداشت به کودکان، غربالگری شپش سر همراه با تجویز دارو و توصیه‌های درمانی و بینایی‌سنجی با تعیین عیوب انکساری چشم و اهدای عینک در پروسه ارجاع نیز توسط این گروه جهادی انجام می‌شود.

این عضو جوان گروه که نام خود را نمی‌گوید، می‌افزاید: خدمات پا را کلینیک اعم از تزریقات، سرم تراپی و نوار قلب، آموزش مصرف داروها و عوارض و نکات مربوطه و ارجاع بیماران نیازمند اقدامات تخصصی و فوق‌تخصصی به بیمارستان‌ها و سایر مراکز تخصصی و فوق‌تخصصی و پیگیری روند درمان به صورت رایگان برای بیمار از دیگر اقدامات ما است.

خدمت رسانی به مردم محروم

مسئول تیم جهادی پزشکی شهید کاظمی آشتیانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه مرحله توفیق حضور در استان لرستان دو مرحله در استان گلستان و سیل آق قلا استان زنجان، قزوین، و سمنان سال گذشته در منطقه محروم بی ارجمند اعم از زمان آباد، احمد آباد، خارتوران و جودانه میامی خدمت رسانی کرده بودیم، گفت: اکثریت اردوهای ما تا به کنون حاشیه شهر تهران برگزار می‌شود اما با ارتباط گرفتن با فعالان استان‌های کشور موفق به برگزاری اردو در مناطق محروم دیگر استان‌ها هم شدیم.

مهدی هدایتی با بیان اینکه به دلیل گسترش و وسعت گروه جهادی به صورت هم زمان در چندین نقطه کشور اردو جهادی پزشکی برگزار می‌کنیم در حال حاضر که ما در شاهرود مستقر هستیم یک تیم مجزا در قرچک هم مشغول خدمت رسانی هستند، ابراز کرد: نحوه شناسایی مناطق محروم تیم شهید کاظمی آشتیانی به این صورت است که با اعضای فعال استان‌های مختلف برای هماهنگی، شناسایی، حمل و نقل و جابجایی و … ارتباط گرفتیم.

وی با بیان اینکه در شهرستان شاهرود با همکاری گروه جهادی منهای درد و فرمانداری میامی منطقه محروم طلوبین، کرنگ، باغچه، را برای ارائه خدمت انتخاب کردیم، ابراز کرد: اولین شناسایی و اولویت ما در منطقه میامی، محمد آباد پل ابریشم بود اما به دلیل اینکه به تازگی گروه جهادی دیگری مستقر در پل ابریشم مستقر بود محل خدمت را به منطقه محروم کالپوش تغییر دادیم همچنین یک هفته قبل از اعزام تیم جهادی تعدادی از اعضای گروه برای شناسایی و بازدید میدانی در محل حاضر شدند و به این نتیجه رسیدیم که کار را با توجه به جمعیت و محرومیت از طلوبین آغاز کنیم.

استقرار در گلستان و طلوبین میامی

مسئول این گروه می‌گوید: در روزهای بیستم و بیست و یکم بهمن ۹۹ مشغول خدمت رسانی در روستا طلوبین ۲۲ شهر رضوان مستقر شدیم اما مراجعه کنندگان از روستاهای اطراف هم بودند، گفت: اولویت اصلی استقرار در رضوان پوشش مردم منطقه کرنگ و کمر دار و باغچه است و خداوند کمک کرد و توفیق داشتیم در این ۴۰ دوره ۲۴ نفر رو ویزیت کنیم از سوی دیگر باید گفت ۱۱۵ نفر از جهادگران بیش از سه دوره به ما کمک کردند همچنین ۳۰ نفر بیش از ۱۰ دوره و ۹ نفر بیش از ۲۰ دوره با ما همکاری داشته، که باید از آنان قدردانی کنیم.

هدایتی با بیان اینکه روستای طلوبین از نظر بهداشتی درمانی منطقه محرومی است روستایی با بیش از دو هزار نفر جمعیت که اصولاً باید چنین روستایی با این جمعیت پزشک مستقر داشته باشد و عموماً در سطح کشور چنین موقعیت‌هایی پزشک مستقر دارند، بیان کرد: طلوبین با این شرایط جاده‌ای صعب‌العبور و سخت سه شنبه‌ها پزشک ده گردی دارد و از داشتن پزشک مستقر در روستا محروم بوده است پزشک ده گردی هم در نردین که خود حدود چهار هزار نفر را باید پوشش دهد همان پزشک باید روستای طلوبین با جمعیت دو هزار نفری را هم پوشش دهد در عین حال که حق الخواجه با جمعیت هزار نفری و گلستان هم باید پوشش دهد لذا به دلیل حجم زیاد تقاضای مردم در خدمات پزشکی یک نفر پزشک به تنهایی آن هم به صورت ده گردی چطور می‌تواند پاسخگوی جمعیت انبوه باشد.

وی با بیان اینکه تیم ۴۵ نفری ما با پنج پزشک از هشت صبح بدون وقفه تا ۱۱ شب توانایی ویزیت ۴۵۰ بیمار را دارد، گفت: ما در ارتباطمان با مردم متوجه شدیم هر سه شنبه که پزشک به طلوبین سفر می‌کند با جمعیت انبوهی از اهالی که ما در این دو روز مشاهده کردیم مواجه می‌شود لذا باید گفت بیشتر از اینکه مردم این منطقه دچار فقر بهداشتی باشند نیاز به بهداشت دارند این فقر بهداشت فقط شاکله ذهن مردم است نه پزشکانی که برای شناسایی و درمان به کالپوش سفر کرده بودند.

اعزام به تهران در صورت الزام

مسئول گروه شهید آشتیانی بیان کرد: ما در اردو سطح اول و سطح دوم خدمات بهداشت و درمان رو ارائه می‌دهیم و معمولاً ۸۰ درصد مراجعه‌ها در مکان اردو تأمین و رفع می‌شود از سوی دیگر دارو، بینایی‌سنجی، مشاوره و… هم در محل ارائه می‌شود و حتی عینک را هم برای تجویز شدگان عینک ارسال می‌کنیم و ۲۰ درصد باقی مانده که نیاز تخصصی و فوق تخصصی دارند ما آماده هستیم در تهران با بیمارستان‌های دانشگاه شاهد (مصطفی خمینی (ره)) و در مرحله بعد بیمارستان امام خمینی (ره)، ضیائیان، مرکز طبی کودکان و.. ادامه خدمات درمانی را صورت دهیم.

هدایتی با بیان اینکه در این ایام خوشبختانه توفیق داشتیم حدود ۴۰۰ خدمت ارائه دادیم به هم وطنان که از این تعداد ۹ مورد آن عمل جراحی و چهار مورد آن آب مروارید بوده است، گفت: در یک روز ۲۲۰ نفر در طلوبین معاینه بینایی‌سنجی شدند و این رقم در سابقه ۴۰ اردو گذشته ما بی سابقه بوده است از سوی دیگر مشکلات روان شناسی، طلاق‌ها و… هم به صورت مشاور توسط تیم انجام می‌شود.

این گروه جهادی فردا را هم در کالپوش حضور خواهد داشت روستاهایی که از لحاظ محرومیت مشکلات زیادی را در سطح استان سمنان دارند و به خصوص رانش زمین در حسین آباد باعث شده تا مردم بیش از پیش رنج کشیده شوند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.