این نوع سیب که به سیب ترشو نیز معروف می باشد از انواع نادر سیب هایی است که در سطح جهان در مناطق اندکی وجود داشته و در دامن طبیعت بعمل می آید.
به گفته کارشناسان ، این نوع سیب به صورت طبیعی و محدود در برخی مناطق شمال غربی ایران، شهرستان میامی ، جمهوری آذربایجان ، هلند و آفریقای جنوبی یافت می ‌شود ولی استان اردبیل را می توان به عنوان بزرگترین تولید کننده این نوع سیب در ایران وجهان معرفی کرد.
ترشونام دیگر سیب قرمز در زبان محلی شهرستان میامی است تنها یک سیب سرخ زیبا و اشتها آور نیست، این سیب ویژه با نام علمی ‘Redlove ‘ نه تنها در ظاهر فیزیکی بلکه در مزه ، خواص درمانی و طب سنتی همچنین نوع کشت نیز با بقیه انواع سیب ها تفاوت دارد.
تفاوت اصلی این سیب با دیگر سیب‌ ها، درصد بالای آنتی ‌اکسیدان ‌های موجود در آن (۳۰ تا۴۰ درصد بیشتر از حد نرمال سیب ‌ها) و مزه ترش آن می باشد، این نوع سیب که از انواع سیب‌ های تابستانی به حساب می‌ آید، دارای جثه‌ ای کوچک با پوستی سرخ رنگ بوده و پس از بریدن نیز توسرخی آن قابل مشاهده است.
کارشناسان گیاهان دارویی معتقدند که این نوع سیب بطور معمول تا نزدیک به ۲ برابر سیب ‌های معمولی ماده ضد سرطان آنتی‌ اکسیدان دارد و می‌ تواند به ‌عنوان یک ماده دارویی کاملا طبیعی، ارگانیک و بدون اصلاح ژنتیکی مورد استفاده قرار گیرد.
از جمله دیگر مزایای این نوع سیب، سیاه‌ نشدن تکه‌ های بریده ‌شده آن به هنگام قرار گرفتن در مجاورت هواست.
برخی از شهروندان میامی می گویند که درخت این نوع سیب کمیاب از قدیم‌ الایام در باغچه و خانه‌ باغ ‌های این شهرستان وجود داشته و دارای اندازه‌ ای نسبتا درشت در مقایسه با درختان سیب ‌های بومی منطقه است.
در شهرستان میامی سیب سرخ علاوه بر مناطق شهری در روستاهای بکران،کوهان،هونستان،محمدآباد،سرحدات و… نیز وجود داشته و به ‌صورت قلمه زدن تکثیر می‌شود.
به گفته کشاورزان و باغداران منطقه، این نوع سیب در زمان برداشت گندم قابلیت قلمه زدن داشته و در غیرآن، پیوند با درختان سیب دیگر موفقیت آمیز نخواهد بود.
مسئولان شهرستانی و بخصوص ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در حفظ این گونه ارزشمند گیاهی و تکثیر و تولید انبوه آن وظیفه مهمی بر دوش دارند و می بایست در این زمینه گام های مهمی بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *