تنظیمات
اندازه فونت :
چاپ خبر
گروه : رضا مهدیان
حوزه : اخبار
شماره : 2938
تاریخ : ۱۱ آذر, ۱۳۹۹ :: ۲۲:۰۰
یکهزار تن آفتابگردان از کشاورزان میامی خریداری شد میامی نیوز - مسوول اداره تعاون روستایی میامی گفت : با آغاز بکار مراکز خرید آفتابگردان ، حدود یکهزار تن از این دانه روغنی از کشاورزان این شهرستان خریداری شد.

مهدی حق پرست در گفتگو با خبرنگار میامی نیوز  افزود  : در حالی که دولت ۴۱ هزارو ۵۰۰ ریال برای این محصول قیمت تضمینی  اعلام کرده ، با این همه  هر کیلو به نرخ توافقی ۸۵ هزار ریال از کشاورزان خریداری شد .

وی با بیان این که بیشترین مصول آفتابگردان در کالپوش کاشته شده ، اظهار داشت:  از دهم مهرماه خرید توافقی این محصول آغاز شد.

حق پرست  گفت :  آفتابگردان یکی از محصولات اساسی بخش کالپوش این شهرستان است که بصورت دیم کشت می شود و مهم ترین ارقام کشت شده "هایسون " و "پروگسرس" بوده و برداشت محصول  تا اواسط پاییز ادامه دارد.

سال گذشته بیش از یکهزار تن دانه روغنی آفتابگردان از مزارع این شهرستان برداشت شد.

آفتابگردان گیاهی است که در اغلب مناطق معتدل به خوبی رشد می کند و ارقام مشابه را می توان در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی کشت نمود. 

میامی هر سال با تولید حدود ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و باغی، ۴۰ درصد تولیدات کشاورزی استان سمنان را به خود اختصاص می دهد.

 با وجود توانمندی بسیار زیاد این منطقه در تولید محصولات کشاورزی و دامپروری ، نبود حتی یک واحد فرآوری و بسته‌بندی موجب شده بیشتر محصولات تولیدی به صورت فله‌ای به دیگر نقاط حمل شده و پس از بسته بندی در بازار ارائه می‌شود.

از آن جا که ۹۰ درصد جمعیت شهرستان میامی روستایی بوده و به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند، حدود نیمی از سال را بیکار هستند ، ساخت واحدهای فرآوری در اشتغال و درآمد بیشتر آنها تاثیرگذار خواهد بود.

از مجموع ۲۳ هزار هکتار زمین قابل کشت این شهرستان حدود ۱۵ هزار هکتار به گندم دیم و آبی و باقی به کشت آفتابگردان ، کلزا ، چغندر قند و انواع حبوبات اختصاص دارد.

حبوبات تولیدی این شهرستان مانند عدس، لوبیا بسیار معروف است.

© 2021 تمام حقوق این سایت برای محفوظ می باشد.